Tak znel názov workshopu, ktorého sme sa takmer všetci pedagogickí zamestnanci zúčastnili dňa 30.10.2019. Tento zážitkový workshop nám sprostredkovalo občianske združenie Post Bellum SK.
Workshop v dobových reáliách prostredníctvom logického myslenia poukazoval na situáciu obyvateľov Prahy počas II. svetovej vojny, drobné i veľké hrdinstvá občanov, utečencov a ich osud. Zároveň nás oboznámil so situáciou Židov v Československu,
s reštrikčnými opatreniami voči nim i reakciami domáceho obyvateľstva. Priblížil nám
situáciu počas májového povstania českého ľudu a zapojenie sa nielen domácich, ale
i zahraničných povstalcov. Umožnil nám prostredníctvom riešenia logických úloh spoznať osud niekoľkých vybraných ľudí a tak za pomoci hry a súťaživosti sa bližšie oboznámiť s vlastnou históriou.
My učitelia, asistentky učiteľov, vychovávateľky – sme sa rozdelili na 3 družstvá a začali sme súťažiť. Stali sme sa odbojovou skupinou, ktorá pôsobila počas II. svetovej vojny v Prahe a snažili sme sa odoslať, čo najviac informácií svojim zahraničným spojencom. Zážitkový workshop obsahoval 8 úloh, ktoré sme postupne plnili.
V závere naše lektorky vyhodnotili aktivitu, spôsob práce, spoluprácu jednotlivých družstiev i samotných účastníkov.
Učitelia mali možnosť vyskúšať prácu v skupine, pochopiť historické súvislostí prostredníctvom neformálneho vzdelávania, zoznámiť sa atraktívnou a interaktívnou formou s historickými reáliami a ľudskoprávnou problematikou, rozvíjať komunikačné zručností a schopnosť logicky myslieť.
Veľmi pekne chceme poďakovať organizácii Post Bellum SK, s ktorou naša škola už dlhšie spolupracuje, lektorkám, ktoré celý workshop viedli. Zároveň chceme poďakovať Mgr. Dagmar Kúdelovej Kopčanskej, koordinátorke vzdelávania, za vynikajúcu spoluprácu.
Mgr. Silvia Kriváčková